Szkolenia Magdy

Inspiracje, osoby i książki

Pożegnanie z Daisy

Jednym z najważniejszych dla mnie źródeł inspiracji, jest lekarz weterynarii oraz podkuwacz Stephen O’grady. Dr O’grady napisał wiele artykułów na temat ortopedii koni i dzieli się nimi na swojej stronie. Często występuje na konferencjach i wiele jego wystąpień jest łatwo dostępnych, chociażby na YouTubie  Dla tych, którzy chcieliby się również nim zainspirować polecam lekturę jego artykułów: https://www.equipodiatry.com/ Artykuły dr O’gradego są poparte naukowymi badaniami i jego bardzo bogatym doświadczeniem. Uwielbiam go za szczegółowość.

Trudno wymienić mi w kolejności, kim bardziej się inspiruję, ale w czołówce znajduje się na pewno Daisy Bicking. Tak bardzo się nią zafascynowałam, że pojechałam na jej warsztaty i miałam okazję spędzić z nią 3 tygodnie. Daisy specjalizuje się w podkowach z tworzywa sztucznego i w rehabilitacji ciężkich przypadków. Stosuje bardzo innowacyjne metody m.in. leczenie zakażonej kości kopytowej przy użyciu larw. Zwraca ogromną uwagę na żywienie koni, na ich ruch, na biomechanikę. Daisy często dzieli się swoimi spostrzeżeniami i studiami przypadków na TYM blogu. Warto ją obserwować. Strona Daisy: https://www.daisyhavenfarm.com/. Podobnie jak dr O’grady Daisy Bicking podpiera swoją pracę na najnowszych doniesieniach naukowych.

Kolejną osobą, której prace mnie inspiruje jest Esco Buff. Esco publikuje na swoim Facebook’u całe studia przypadków, często bardzo ciężkich, zobaczcie sami: KLIK.

Moim podręcznikiem do koni ochwatowych jest „Equine Laminitis” z 2017 roku pod redakcją prof. Jamesa Belknapa. Jest to książka wybitnie naukowa, porównuje różne metody leczenia i teorie. Jak wiemy ochwat ma wiele obliczy i wszystkie są pokazane w tej książce.

Część moich książek

Biblią do kulawizn, niezmiennie pozostaje „Equine Lameness” Stashaka i Adamsa. Naukowe dowody poparte doświadczeniem to jest to, co lubię najbardziej. Kopyta często są jedynie elementem w całej układance kulawizny. Księga (ponad tysiąc stron!) skupia się na wszystkich powodach kulawizny, zarówno tych kopytowych jak i niekopytowych jak np. zwichnięcie rzepki, szpat czy urazy nadgarstka. Okazuje się, że i w tych sprawach, kopyto odgrywa pewną role i może pomagać lub przeszkadzać w powrocie do zdrowia.

Myślę, że powinnam jeszcze wymienić
Care and Rehabilitation of Equine Hoof” Peta Rameya i jego blog – rehabilitacja bez podkuwania, za to z użyciem butów, bardzo wyważony styl, ogromny szacunek do tkanki kopyta, kilka z jego artykułów przetłumaczyła Ada, są u nas na blogu,
Blog Rockley Farm– Nic Barker i Andy Willis prowadzą farmę w Wielkiej Brytanii, gdzie rehabilitują kopyta przede wszystkim skupiając się żywieniu i odpowiednią ilością ruchu i… udaje się im! Warto obserwować bloga, bo regularnie wrzucane są zdjęcia kopyt koni, które przybyły do ośrodkowa i po tygodniach rehabilitacji. Warto zauważyć, że do Rockley Farm przyjeżdżają raczej konie, którym problemem są konie “trzeszczkowe”, ze słabą wykształcona strzałką gąbczasta, a nie konie ochwatowe. Nic Barker i  Sarah Braithwaite znane są w Polsce z książki “Bez kopyt nie ma konie, bose konie w sporcie“.

Lista osób inspirujących chyba nigdy się nie skończy. Wiele inspiracji spotykam codziennie w rozmowach z właścicielami, lekarzami, fizjoterapeutami i innymi podkuwaczami/strugaczami. Jest też wiele książek, z którymi nie do końca się zgadzam, ale zawsze skłania to do myślenia!

Kursy kopytowe

Pierwsza przyklejona podkowa
 • 21-22 września 2018 szkolenie z Hansem Castelijns w klinice dla koni w Buku k/Poznania,
 • czerwiec-maj 2018 Daisy Haven Farm „Daisy Haven Farm Hoof Workshop” i dodatkowo 2 tygodnie praktyki z Daisy Bicking,
 • październik-grudzień 2015: Kurs rehabilitacji i podkownictwa koni, prowadzony w ramach zajęć dla kierunku zootechnika, specjalności rehabilitacji koni, przed dr Janusza Wejera na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (15h wykładów, 15h zajęcia praktyczne),
 • 2015: Kopyta Doskonałe w Jarkowie oraz Struganie Koni dla zaawansowanych, koncept Dorad,
Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi
Czasami znajduję się też po drugiej stronie. Tutaj w trakcie wystąpienia na temat zawężonych kopyt na konferencji ISAH, która skupia się na dobrostanie zwierząt.

Konferencje i kursy nie związane stricte z kopytami

Kurs masażu z dr Marią Soroko
 • 24-25 lutego 2019: Ocena i dalsze postępowanie w przypadku kulawizn u koni oraz Diagnoza i leczenie kulawizn u koni, prowadzona przez dr Sue Dyson
 • 8-9 czerwca 2018 Konferencja „Nowości w chorobach wewnętrznych koni” we Wrocławiu,
 • 5 lipca 2017: Vets with Horsepower w Pawłowicach,
 • 4 listopada 2016 „Innowacyjne rymarstwo wsparciem w rehabilitacji i leczeniu koni” w Radwanicach,
 • 22 października 2016: IV Studencka Konferencja Weterynaryjna „Praktycy Studentom”i Warsztaty „Ocena biomechaniczna konia pod kątem terapii powięziowej, nauka kilku wybranych technik powięziowych.”z dr Olgą Kuleszą,
 • 23-24 kwietnia 2016 VII Kongres Praktyki Weterynaryjnej VetForum w Łodzi, panel konie,
 • 11 kwietnia 2016 Equine Dentistry Workshop w Savaty Jur na Słowacji, Dr Barbora Bezdekova DECEIM,
 • 27-28 kwietnia 2015 Międzynarodowe seminarium kół naukowych (wystawienie własnej pracy), 
 • 24 kwietnia 2015 VI Kongres Praktyki Weterynaryjnej VetForum w Łodzi, panel konie,
 • 7 lipca 2014 Vets with HorsePower w Warszawie,
 • 7 czerwca 2014 Onkologia koni (prowadzona przez profesora Derka Knottenbelta), UP we Wrocławiu,

Praktyki i staże

Studia:

2017-obecnie: Doktorant, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, katedra Patofizjologii, Immunologii i Prewencji Weterynaryjnej.

2014-2017: Uzyskanie tytułu: lekarz medycyny weterynaryjnej, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

2011-2014: Medycyna Weterynaryjna, Uniwersystet Przyrodniczy we Wrocławiu,