Plastikowe podkowy część I

Opublikowane przez Magdalena Senderska-Płonowska w dniu

  1. Czemu tworzywo sztuczne zamiast metalu?
  2. Jakie są możliwości przymocowania?
  3. Jakie są rodzaje?


W 1993 roku opublikowano badanie, w którym porównywano wibracje i ruch w ostatniej fazie kopyta w czasie stawiania kroku w różnych rodzajach podków (Benoit i wsp.). Okazało się, że metalowe podkowy są dość mało absorbującym materiałem, chociaż metalowa podkowa plus odpowiednie wkładki mogą wprowadzać kopyto w mniejsze wibracje niż bose kopyto. Jak widzicie na poniższym diagramie, metalowa podkowa nie daje statystycznie istotnie większych drgań niż kopyto bose. Różnice statystycznie istotne zaznaczono gwiazdkami.

Warto zwrócić uwagę na to, że badanie było przeprowadzone na asfalcie, wyniki na bardziej elastycznych podłożach jak piasek czy kwarc mogłyby być inne.
Tak czy owak, na twardym podłożu korzystniej jest aby konie, w razie potrzeby ochrony kopyt, nosiły podkowy z tworzywa aniżeli pozostawione były bose lub podkute metalową podkową.


Podkowy z tworzywa mocuje się najczęściej jak metalowe, czyli na gwoździe. Możne też je przykleić. W przypadku klejenie mamy kilka możliwości w zależności od użytego kleju:

  • polimetakrylan metylu (szkłoakrylowe, ang. polymethyl methacrylate acrylics, PMMA) – np. Equilox®,Easyshoe Bond®,
  • poliuretanowych np. Shuffix®, Vettec Adhere®,
  • cyjanoakryl (np. superglue).

Każdy z klejów ma swoje wady i zalety.

CechaPMMAPoliuretanCyjanoakryl
CenaNajdrożejPomiędzyNajtaniej
Dwuskładnikowy?TakTakNie
Możliwość nabudowaniaTakOgraniczonaNie
Łatwość użyciaTrudnyŚredniŁatwy

Najtańszym, całkiem dobrym rozwiązaniem wbrew pozorom jest cyjanoakryl. Jest najbardziej prosty w użyciu. O ile do pozostałych klejów konieczne jest stosowanie pistoletu, to cyjanoakryl jest gotowy od razu do użycia. Na każdy klej temperatura otoczenia ma znaczenie, ale w przypadku cyjanoakrylu ten wpływ jest najmniejszy.

Podkowa Duplo, ze zgrzanymi już listkami. Zdjęcie ze strony producenta.

Plastikowych podków jest wiele różnych rodzajów. My najczęściej używamy podków Duplo i Hippoblue, które również dostępne są w sklepie.

Biały (twardszy) model podkowy hippoblue z przyklejonymi listkami. Zdjęcie ze strony producenta.
CechaDuploHippoblue
KolorPółprzeźroczysta bielNiebieskie (twarde modele białe)
ElastycznośćTylko na tyle kopyta, z przodu podkowy metalBardzo duża, w każdym kierunku
Oparcie na strzałkeCała strzałka podparta w mniejszych rozmiarach, w większych część strzałki nie jest podpartaW kształcie litery V, część strzałki nie jest podparta
Dodatkowe cechyPomarańczowe wypustki utrzymujące podkowe na miejscuObecność poprzecznej belki
MocowaniePrzybijana lub klejenie przy użyciu zgrzewanego kołnierzaKlejenie przy użyciu zgrzewanego kołnierza
WarianyWiele różnych, dodatkowo wzmocnione, z kapturkami (tylko do przybijania)Modele bardziej i mniej twarde, większa możliwość modyfikacji własnej
RozmiaryKlejone od 10,2 cm do 15,8 cm, z kapturkami (nie do klejenia) mają do 16,6 cmod 9 cm do 15 cm
Cena za parę177 zł (z paskami i klejem)200 zł (paskami do klejenia, klejem i papierem ściernym)
Przyklejona podkowa Duplo w drugim cyklu z masą wypełniającą.

Obie podkowy jak widać są do siebie dość mocno podobne. Dzięki temu, że Hippoblue nie posiadaja metalu, zmniejszenie podkowy nawet o 2 cm jest wykonalne, możliwe są większe modyfikacje niż w przypadku Duplo. Np. dla mini kucyka jedynym rozwiązaniem jest Hippoblue, jednak dla masywnego konia o dużych kopytach może okazać się, ze wybrać trzeba będzie przybijane Duplo.

Obu podków można używać kilkukrotnie.

Bibliografia:

Benoit, P., et al. (1993). Comparison of the Damping Effect of Different Shoeing by the Measurement of Hoof Acceleration.